ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Αθλητικές συζητήσεις
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by Irishman »

crouch wrote: winterwood μπορείς να αναλύσεις λίγο περισσότερο τον καλώς εννοούμενο οπαδισμό;
δεν αναλύω, απλά παραθέτω...

μερικά πράγματα είναι πάνω από συμβόλαια...against modern football!

http://www.youtube.com/watch?v=I3JYVfEk ... re=related

και δεν είναι μόνο η μπάλα...δίνεις χαρά και σε αθλητές που ούτε θα το περίμεναν αυτό που τους συμβαίνει...το παρακάτω βίντεο είναι από τελικό ευρωπαϊκού κυπέλου που έχει ηττηθεί ο Παναθηναϊκός από ιταλική ομάδα στην ιταλία...δες τις ιταλίδες!



φυσικά υπάρχουν κι άλλα στοιχεία κοινωνικοποίησης στον οπαδισμό όπως και σε πολλές ακόμα ΟΜΑΔΙΚΕΣ δραστηριότητες...
θέλω να πω ότι την ώρα που παίζεις προ(χωρίς να ξέρω αν παίζεις προ φυσικά και χωρίς να σε κατηγορώ-ελπίζω να είναι κατανοητό) εγώ πάω με τα "αδέρφια" μου στο γήπεδο!
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by blackjohnny »

Δεν έχω κάτι με τα "οπαδικά" κινήματα.Απλά τα οπαδικά κινήματα εμπεριέχουν αναπόφευκτα ακραία και φανατικά στοιχεία.Η θύρα 7, η 13 κλπ όλοι ξέρουμε από τι άτομα αποτελούνται κατά κύριο λόγο.Όλοι έχουμε ακούσει ιστορίες.Εγώ δεν έχω ασχοληθεί με συνδέσμους ποτέ..δε μ ενδιέφερε.Είμαι του καναπέ τι να κάνουμε? :P
Μου είχε κάνει εντύπωση μια ιστορία που μου μετέφερε ένα καλόπαιδο από την 7 στο σχολείο μου.Με λίγα λόγια είχανε πάει στο καυταντζόγλειο για αγώνα με τον ηρακλη και κλέψανε και σπάσανε μια καντίνα έξω από το γήπεδο.Επίσης στο πούλμαν κάνανε μπάφους κ άλλα ωραία.Ήτανε μάλιστα υπερήφανος γιατί ενώ οι μπάτσοι φέρανε σκυλιά και ψάχνανε, αυτός το κρυψε καλά το χορταράκι και τη σκαπούλαρε!Μυαλό το παιδί μιλάμε! :P Τέσπα εμένα η ιστορία τότε μου είχε κάνει εντύπωση..όχι γιατί είναι τραβηγμένη..σίγουρα συμβαίνουν συχνά πολύ χειρότερα..(από όλους τους συνδέσμους..το τονίζω ήταν τυχαίο το παράδειγμα...).Απλά εμένα το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στον άνθρωπο που θα δούλευε στην καντίνα και στις συνέπειες που θα είχε γι'αυτόν το καβλάντισμα ανώριμων ηλιθίων.

Μην τρελαθούμε πως δε φταίνε τα καλόπαιδα των συνδέσμων....Μιλάμε για παιδιά-τούβλα στην πλειοψηφία τους.Όχι όλοι..αλλά οι περισσότεροι.Ας με διαψεύσει όποιος έχει άμεση συνδεσμίτικη εμπειρία.Αλλά έχουμε ακούσει και για ραντεβού για ξύλα και για πολλά ωραία.Παιανία, Παγκράτι κλπ κλπ
Και οκ οι πρόεδροι τους εκμεταλλεύονται τους συνδέσμους για δικά τους οφέλη..αλλά δεν είναι και άμοιροι ευθυνών όλοι οι καθυστερημένοι των συνδέσμων...
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
Sopas
Captain
Captain
Posts: 137
Joined: Tue May 11, 2010 2:52 pm

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by Sopas »

καλώς εννοούμενος οπαδισμός δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον. Αυτή είναι η γνώμη μου. Και γω στεναχωριέμαι όταν χάνει ο Παναθηναικός, με πονάει, χαίρομαι όταν κερδίζει, τρελαίνομαι όταν τον αδικούν ΑΛΛΑ ποτέ δεν θα πλακωνόμουν με άλλο άτομο διαφορετικών πεποιθήσεων για τη μπάλα... Δεν νομίζω ότι ένας οπαδός πλέον μπορεί να το εγγυηθεί αυτό.
"Carry the projector and you'll be a moderator"
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by Irishman »

πάντως για να ξέρουμε τι λέμε, άλλο ο οπαδισμός, άλλο το οπαδιλίκι, άλλο ο χουλιγκανισμός, άλλο το υπαλληλίκι...

επίσης, το τσουβάλιασμα ποτέ δε βοήθησε ;)

είναι αρκετά ενδιαφέρον θέμα πάντως για όποιον θέλει να το ψάξει...για την οπαδική κουλτούρα ανα τον κόσμο, ανά περιόδους, συνθήκες/τάσεις κλπ...

είναι πολύ αγνό κίνημα ο οπαδισμός στην ουσία του!κάτι για το οποίο σπαταλάς(πολλά) με μόνο αντάλλαγμα την καύλα σου 8-)
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
User avatar
Vasilis
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 71
Joined: Mon Mar 22, 2010 9:03 pm
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Leicester

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by Vasilis »

Διάτανος wrote:
Vasilis wrote:Πόσο ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΟΣ πρέπει να είσαι για να κάθεσαι Κυριακή βράδυ έξω από την ΕΡΤ; :D :D :D :twisted:

εγώ πάλι θεωρώ κατεστραμμένο όποιον γράφει σε τέτοια τόπικ καθαρά για να πικάρει τους υπόλοιπους.δεν σου αρέσε που μου αρέσει το ποδόσφαιρο?ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ.μου γινατε όλοι οι metsovian emperors Ουμπέρτο έκο
Που κατάλαβες ότι δεν μ'αρέσει το ποδόσφαιρο; :roll:

Απλά μου φαίνεται γελοίο σαν θέαμα να μαζεύονται 1000-2000 αργόσχολοι κυριακάτικα έξω απ' τη νετ. Τι δεν καταλαβαίνεις;
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by blackjohnny »

Όταν σε κοροϊδεύουνε στη μάπα σου καλό είναι να αντιδράς.Όντως είναι γελοίο θέαμα, αλλά κάτι πρέπει να γίνει με τους δημοσιογραφίσκους-υπαλληλίσκους της ΕΡΤ και του άλφα παλιότερα...(παπαδημητρίου, καρμίρης κλπ κλπ κλπ.....)
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by Irishman »

Vasilis wrote:να μαζεύονται 1000-2000 αργόσχολοι
το συμπέρασμα αυτό από πού προκύπτει;
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by Διάτανος »

βασίλης, ο κρουτς είχε δίκιο.σου ψιλο επιτέθηκα γιατί χαρακτήρισες αργόσχολους φιλάθλους της ομάδας μου, ενώ αν ήταν ολυμπιακοί δεν θα είχες κάνει αυτή την κατηγοριοποίηση.Τώρα φυσικά θα μου πεις ότι τα ίδια θα έλεγες, αλλά αυτό προφανώς δεν θα το πιστέψω
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by castiel »

και εμένα μου αρέσει το ποδόσφαιρο, αλλά το θεωρώ γελοίο να γίνονται πορείες και διαμαρτυρίες για ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ.... αν είναι δυνατόν, τόσα μας κάνουν και δεν βγαίνουμε στους δρόμους μόνοι μας(χρειαζόμαστε το ΠΑΜΕ και τους λοιπούς κομματικούς φορείς να μας οργανώσουν την πορεία/απεργία) και θα βγαίνουμε για τις ομάδες???? όσο χαζό θεώρησα τις πορείες των οπαδών του ΠΑΟΚ πριν από μερικά χρόνια για τη ρυθμιση των χρεών και κάτι τέτοια, και τις διαμαρτυρίες στη ΔΕΘ, άλλο τόσο χαζό το θεωρώ και τώρα... απλά δείτε μπαλίτσα, στηρίξτε την ομάδα σας στο γήπεδο και στο "καφενείο"... μέχρι εκεί όμως...
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by Διάτανος »

γιατί να ειρωνευτείς κάποιους που έχουν ανάγει την ομάδα ρους σε κάτι ανώτερο, σε ένα ιδανικό?
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
Post Reply

Return to “Αθλητικά”